Zaburzenia odżywiania

Autorem artykułu jest smieszek5

Zaburzenia łaknienia prawie zawsze ujawniają się w okresie dojrzewania płciowego. Okres ten jest szczególnie ważny dla dziewcząt, którym w procesie wychowania pozostawia się zbyt mało samodzielności. Dążeniem ich jest uwolnienie się od rodziny i odnalezienie się w roli kobiecej. Często uwaga ich skupia się wzorcu szczupłej sylwetki.

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania , to mistrzynie kamuflażu, dlatego , aby rozpoznać chorobę, wymagana jest umiejetność czytania różnych form komunikatów niewerbalnych.

Wczesne zauważanie niepokojących objawów, dziwnych zachowań związanych z jedzeniem wymaga od wielu specjalistów umiejętnego odczytywania tych sygnałów. Ważne jest, aby rodzice (opiekunowie) tych chorych potrafili już rozpoznać chorobę we wczesnym stadium.
Jednym z najpopularniejszych kryteriów stosowanych w określaniu prawidłowej masy ciała , jest popularne jej obliczanie za pomocą tzw. BMI (Body Mass Index - indeks wagi ciała). Tym wskaźnikiem najczęściej posługują się : lekarze, psycholodzy, pielniarki w diagnozowaniu chorób związanych z zaburzeniami odżywiania.Jeżeli BMI wynosi poniżej 16,9 należy brac pod uwagę,że osoba ta może cierpieć na anoreksję (jadłowstręt psychiczny) 

jadłowstręt
Przez pojęcie anoreksji rozumie się uwarunkowanie przyczynami psychicznymi odmawianie przyjmowania jedzenia, co w konsekwencji prowadzi do ekstremalnej utraty wagi. Takiemu zachowaniu towarzyszy paniczny strach przed utyciem. Na tą chorobę zapadają najczęściej dziewczyny i młode kobiety (na 100 chorych dziewcząt przypada 4-5 chorujących chłopców).

Kobiety cierpiące na jadłowstręt psychiczny podświadomie usiłują poprzez swoją chudość odłączyć się od matki, a pośrednio od swej kobiecości. Atrybuty kobiecego wyglądu: biust, biodra , pośladki, uda są ofiarą poświęconą żądzy odchudzenia się. Występujący wtórnie brak miesiączki jest traktowany jak dodatkowe zwycięstwo w walce o pozostanie wychudzoną dziewczynką, która jeszcze nie miesiączkuje. Także panowanie nad głodem jest traktowane jako zdobycie nowej sfery niezależności. 

zaburzenia łaknienia
Drugim popularnym zaburzeniem odżywiania jest - bulimia.
Wydaje się, że przyczyny, które prowadzą do powstania bulimii nie różnią się zasadniczo od przyczyn wywołujących anoreksję. W obu schorzeniach czynnikiem wywołującym może być zaburzona struktura rodziny lub zaburzony obraz kobiety.

Nadmierne jedzenie wydaje się też w jakimś stopniu działaniem zastępczym. Wynagrodzeniem sobie niepowodzeń, łagodzeniem napięć emocjonalnych. Kobiety opanowane wilczym głodem toczą walkę o samoidentyfikację w roli kobiety. Cirerpią jednak z powodu z powodu nieopanowanego apetytu i napadowych wymiotów. Powoduje to,że chora znajduje się jakby w więzieniu, które jednocześnie jest cyklem: kompulsywne jedzenie - przeczyszczanie się (np. wymioty, środki przeczyszczające) i znów wilczy apetyt itd. Nie otrzymiują nic w "zamian" za swoją chorobę- przeciwnie widzą siebie w roli osoby ciągle odnoszącej klęski.

bulimia
W leczeniu obu tych zaburzeń istotne jest szybkie rozpoznanie choroby, i skierowanie ich do odpowiednich osób zajmujących się leczeniem osób z zaburzeniem łaknienia.
_ _ _ _ _


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl 

1 komentarz:

Trzcinka pisze...

Ciekawy artykuł. Dobrze, że coraz więcej mówi się o tych strasznych chorobach. Niestety wiem to po sobie:
www.jedzenioholiczka.blogspot.com


Udostępnij:

Tweetnij