Komórki życia

Autorem artykułu jest Li Li


Współczesne panuje moda na bycie fit i zdrową żywność – niestety jak każda moda, traktowana jest powierzchownie i przejściowo. Paradoksalnie bowiem w społeczeństwie szerzą się choroby cywilizacyjne, których nawet nie zauważamy.


Wbrew pozorom, nie powinny kojarzyć nam się one z dawnymi epidemiami gruźlicy czy cholery. Choroby cywilizacyjne są wynikiem rozwoju społeczeństwa i inaczej można nazwać je chorobami XXI wieku. Im bardziej rozwinięte społeczeństwo, tym więcej jego członków cierpi na rozmaite przypadłości – najczęstsze z nich to cukrzyca, nadciśnienie czy choroby wieńcowe. I choć choroby przewlekłe są bardzo uciążliwe i wyniszczające organizm, nie boimy ich się tak bardzo jak nowotworów.


Zanieczyszczenie środowiska, niska odporność i skłonności genetyczne sprawiają, że liczba ludzi zapadających na raka zwiększa się z roku na rok. Współczesna nauka wychodzi jednak naprzeciw temu wyzwaniu i ciągle poszukuje metod skutecznego i jak najmniej inwazyjnego leczenia nowotworów. Niestety w przypadku starszych pokoleń sytuacja jest bardziej skomplikowana - na skuteczną kurację mogą liczyć jednak nasze dzieci. Wszystko to dzięki innowacyjnej metodzie, która wykorzystuje komórki macierzyste dziecka wydzielone z krwi pępowinowej, pobranej podczas porodu. Przechowywane są one w specjalnych ośrodkach. Bank krwi pępowinowej specjalizuje się w ich specjalistycznym przechowywaniu, tak, by w odpowiednim momencie – nawet kilkanaście lat później, mogły zostać odpowiednio użyte.


W przyszłości mogą one zostać przeszczepione naszemu dziecku – służą leczeniu blisko siedemdziesięciu chorób – a badania nad ich leczniczym działaniem nadal trwają. To, co czyni je tak wyjątkowe, to między innymi to, że nigdy nie atakują komórek dawcy – przeszczep nie zostanie więc odrzucony, co szczególnie istotne jest w przypadku ratowania chorych na białaczkę. Istnieją dwa rodzaje banków krwi pępowinowej – publiczne, do których możemy przekazać krew, ale zostanie ona przeznaczona do leczenia innych chorych, oraz banki prywatne. Przekazana tam krew pępowinowa przechowywana jest tylko i wyłącznie dla naszego dziecka – mamy więc pewność, że jeśli w przyszłości zachoruje, ma dużo większą szanse na wyzdrowienie i przeżycie.


Działanie komórek macierzystych polega na niszczeniu komórek nowotworowych, a przeszczepianie są po intensywnej chemioterapii lub radioterapii. Co więcej, są skuteczna bronią w walce z Alzheimerem i chorobą Parkinsona. Z racji ich zdolności przekształcania się w komórki mięśniowe, w przyszłości mogą leczyć również choroby serca. Oprócz życia, naszemu dziecku możemy podarować również gwarancję zdrowia – a przynajmniej możliwość ewentualnego wyleczenia z ciężkiej choroby.
_ _ _ _ _


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij