Chirurgia krótkoterminowa nazywana również "chirurgią 1 dnia" to pomysł powstały w USA jako rozwiązanie problemu przepełnionych szpitali. Taki sposób leczenia ogranicza do minimum pobyt pacjenta w szpitalu, który trwa zazwyczaj do 24 godzin. W tym czasie chory zostaje przyjęty na oddział, ma wykonany zabieg, po którym wychodzi do domu.
Co można operować?
W ramach chirurgii 1 dnia wykonywanych jest wiele zabiegów, których lista powiększa się z roku na rok. Do najbardziej popularnych należą operacje z zakresu urologii, ortopedii czy ginekologii.
W tym roku rozpoczęliśmy małoinwazyjną chirurgię kręgosłupa. Zabieg usunięcia przepukliny jądra miażdżystego dysku wykonuje się w zaledwie pół godziny. Endoskop wprowadzany jest do dysku, dzięki czemu omijany jest kanał kręgowy, w którym znajdują się delikatne struktury jak rdzeń kręgowy. Dzięki temu unika się powikłań, jakie występują w tradycyjnej metodzie, a pacjent opuszcza szpital tego samego dnia - wyjaśnia dr n. med. Stanisław Kwiek z KCM Clinic.
Do krótkoterminowych zabiegów chirurgicznych zaliczają się również zabiegi laserowe, takie jak usuwanie kamieni nerkowych czy enukleacja prostaty. Operacje te wykonywane są przy użyciu endoskopu. To urządzenie posiadające wbudowaną kamerę, która przekazuje poprzez światłowód obraz pola operacyjnego na monitor.
Kto może skorzystać?
Kwalifikacja do wykonania zabiegu w ramach chirurgii 1 dnia wymaga wykonania wielu badań diagnostycznych. Najczęściej pacjent kierowany jest na konsultację do kilku specjalistów, którzy oceniają stan jego zdrowia i wyrażają zgodę na wykonanie danego zabiegu w trybie krótkoterminowym. Nie wszyscy chorzy mogą skorzystać z chirurgii 1 dnia. Przeciwwskazaniem zabiegów w tym trybie może być np. cukrzyca czy choroby układu krążenia.
Coraz więcej pacjentów korzysta z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą nowoczesna medycyna. Operacje usunięcia zaćmy i implantacji soczewek wewnątrzgałkowych wykonujemy w KCM Clinic techniką tzw. mikrocięcia przy pomocy najnowocześniejszego urządzenia Bausch+Lomb Stellaris. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może wrócić do domu w godzinę po operacji - przekonuje dr Leszek Joński z KCM Clinic.
Jakie są korzyści?
Chirurgia 1 dnia niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należy skrócenie czasu oczekiwania na zabieg, gdyż pacjent nie wymaga hospitalizacji i tym samym miejsca na oddziale. Pobyt w szpitalu zostaje skrócony do absolutnego minimum, dzięki czemu ogranicza się ryzyko zakażeń i zmniejsza stres pacjenta związany z zabiegiem. Rekonwalescencja odbywa się w domu, choć pacjent musi zjawić się u lekarza na wizytę kontrolną.
Bardzo popularnym zabiegiem ostatnich lat, jeśli chodzi o chirurgię krótkoterminową jest operacyjna artroskopia stawu kolanowego. Po zabiegu pacjent zostaje na oddziale ortopedycznym najwyżej 1 dobę, a po powrocie do domu sam zmienia opatrunek. Po około 2 tygodniach odbywa się wizyta kontrolna, podczas której usuwane są szwy - mówi lek. med. Jarosław Dawiskiba z KCM Clinic.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz