Piramida zdrowego odżywiania

Autorem artykułu jest Maksymilian Mędrygał

Piramidę zdrowego żywienia zna na pewno każdy. Jednak zmienia się ona co jakiś czas. Jakie są różnice pomiędzy ostatnią a najnowszą? Przede wszystkim pierwsze miejsce zajmują tłuszcze, które trzeba ograniczać do samego minimum, ponieważ stwierdzono, że jest są one przyczyną tycia.

Nie do końca jest to prawdą, gdyż do prawidłowego działania pracy mózgu tłuszcze są niezbędne. Piramidę czyta się od samego dołu, gdzie znajdują się najważniejsze produkty, których przyjmowanie jest koniecznością.

odżywianie
W nowej piramidzie bardzo dużo uwagi zwraca się przede wszystkim na aktywność fizyczną. Jeśli mamy mało ruchu, to powinno się ograniczyć ilość przyjmowanego cukru. Pierwszy i najważniejsze poziom to przyjmowanie wody do organizmu. Codziennie trzeba przyjmować przynajmniej 1,5 litra wody, bez niej składniki odżywcze z pożywienia nie mogą być transportowane do komórek ciała. Kolejnym poziomem są owoce i warzywa, które powinno się przyjmować kilka razy dziennie. Chronią on przed wieloma chorobami układu krążenia. Trzeci poziom to produkty zbożowe. Dostarczają one bardzo ważny dla zdrowia błonnik, który obniża cholesterol. Tak więc warto jeść produkty z pełnego ziarna.

Czwarty poziom zajmują produkty mleczne i mięsne. Są to produkty bogate w białko, które trzeba spożywać codziennie, ale w umiarkowanych ilościach. A to dlatego, że w nich jest również duża ilość tłuszczu. Od niedawna dodano do nich mięso czerwone, które wcześniej było uważane za przyczyniające się do choroby raka jelit. Częściej od mięsa powinno się jeść ryby, które bardzo korzystnie wpływają na pracę serca i mózgu. Natomiast jaja powinno się zjadać nie częściej niż trzy razy w tygodniu, gdyż posiadają one szkodliwe kwasy tłuszczowe.

piramida zdrowego odżywiania

Na piątym poziomie znajdziemy oleje i tłuszcze, które są szkodliwe. Najczęściej powinno się korzystać z oliwy z oliwek. Warto pamiętać o tym, żeby w czasie gotowania nie dodawać zbyt dużych ilości oleju. Na ostatnim poziomie umieszczone zostały słodycze wraz z alkoholem. Nie znaczy to, że w ogóle ich nie można spożywać. Trzeba po prostu zachować umiar i zdrowy rozsądek. Przyjmowanie zbyt dużych ilości może szybko pogorszyć stan zdrowia.

Warto więc pamiętać, że dla zdrowego odżywiania należy spożywać produkty z różnych grup i kontrolować swoją masę. Produkty mleczne powinny być elementem codziennej diety, a produkty zbożowe głównym źródłem energii. Mięso nie jadać zbyt często, zawsze można zastąpić je rybami, czy innymi produktami. W miarę możliwości unikać spożycia tłuszczy, soli, cukru i słodyczy. Tych ostatnich jednak nie całkowicie.
_ _ _ _ _

Zdrowe odżywianie to podstawa dobrego samopoczucia jak również dbałość o skórę zapaszmy na żywność najdziesz tu wiele informacji na temat zdrowej diety oraz porady jak jeść i co jeść.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij